Use the Browser BACK button to return to listings

 

 

 

Members of the 9th Parliament

NO. CONSTITUENCY MP's NAME PARTY
1. Makadara Ndolo Reuben Owino Nyangija NARC
2. Kamukunji Nyaga Norman MGK NARC
3. Starehe Kamanda Maina NARC
4. Langata Odinga Raila Amolo NARC
5. Dagoretti Mugo Beth Wambui NARC
6. Westlands Ngumo Frederick Omulo NARC
7. Kasarani Omondi William Opondo NARC
8. Embakasi Mwenje David S Kamau NARC
9. Changamwe Kajembe Self Ramathan NARC
10. Kisauni Annaniah Mwaboza NARC
11. Likoni Shakombo Suleiman Rashid NARC
12. Mvita Balala Najib Mohamed NARC
13. Msambweni Ngozi Abdallah Jumaa NARC
14. Matuga Mwakwere Chirau Ali NARC
15. Kinangop Rai Samuel Gonzi FORD P
16. Bahari Khamisi Joseph Matano NARC
17. Kaloleni Dzoro Morris Mwachondo NARC
18. Ganze Kingi Joseph Kahindi NARC
19. Malindi Maitha Lucas Baya Mweni NARC
20. Magarini Kombe Harrison Garama Shirikisho party of Kenya
21. Garden Mungatana Danson Buya NARC
22. Galole Mugava Tola Kofa KANU
23. Bura Wario Ali KANU
24. Lamu East Mohamed Abu Chiaba KANU
25. Lamu West Twaha Fahim Yasin KANU
26. Taveta Shaban Naomi Namsi KANU
27. Wundanyi Mwandawiro J D Mghanga FORD P
28. Mwatate Madoka Marsden Herman KANU
29. Voi Mganga Boniface KANU
30. Dujis Mohamed Hussein Maalim KANU
31. Lagdera Dahir Abudullahi Sheikh KANU
32. Fafi Ahmed Aden Sugow KANU
33. Ijara Haji Mohamed Yussuf KANU
34. Wajir North Ali Abudullahi Ibrahim KANU
35. Wajir West Mohamed Amed Khalif NARC
36. Wajir East Mohamed Abdi Mahamud KANU
37. Wajir South Abdirahman Ali Hassan KANU
38. Mandera West Mohamed Abdi Haji KANU
39. Mandera Central Billow Adan Kerow KANU
40. Mandera East Isaac Shaaban Ali KANU
41. Moyale    
42. North Horr    
43. Saku    
44. Laisamis    
45. Isiolo North Dr. Kuti Mohamed Abdi KANU
46. Isiolo South Ali Abdul Bahari KANU
47. Igembe Muringi Raphael NARC
48. Ntonyiri Maoka Richard Maore KANU
49. Tigania West Mwiria Valerian Kilemi NARC
50. Tigania East Munya Peter Gatirau Safina Party
51. North Imenti Mwiraria Daudi NARC
52. Central Imenti M'Mukindia Kirugu Laiboni NARC
53. South Imenti Murungi Kiraitu NARC
54. Nithi Miriti Petkay Shem M'nkiria NARC
55. Tharaka Kagwima Francis Nyamu FORD ASILI
56. Manyatta Ndwiga Peter Njeru NARC
57. Runyenjes Wambora Martin Nyaga NARC
58. Gachoka Nyagah Joseph William Nthiga NARC
59. Siakago Muturi Justin Bedan Njoka KANU
60. Mwingi North Musyoka Stephen Kalonzo NARC
61. Mwingi South Musila David NARC
62. Kitui West Mwendwa Winfred Nyiva NARC
63. Kitui Central Ngilu Charity Kaluki NARC
64. Mutito Kilonzo Julius Kiema FORD P
65. Kitui South Ivuti Patrice Ezekiel Mwangu FORD A
66. Masinga Mbai Benson Itwiku NARC
67. Yatta Charles Kilonzo NARC
68. Kangundo Maitha Moftat Muia Sisi kwa Sisi
69. Kathiani Kaindi Peter Kyalo NARC
70. Machakos Town Daudi Fredrick Mwanzia NARC
71. Mwala Katuku John Mutua NARC
72. Mbooni Munyao Joseph Konzollo NARC
73. Kilome Mutiso John Mutinda NARC
74. Kaiti Ndambuki Gideon Musyoka KANU
75. Makueni Kibwana Kivutha NARC
76. Kibwezi Ndile Richard Kalembe NARC
77. Kinangop Waithaka Mwangi K. NARC
78. Kipipiri Kimunya Amos Muhinga NARC
79. Ol Kalou Muriuki Karue Muriuki NARC
80. Ndaragua Muchiri Geoffrey Gachara NARC
81. Tetu Maathai Wangari Muta NARC
82. Kieni Murungaru Christopher Ndarathi NARC
83. Mathira Gachagua James Nderitu NARC
84. Othaya Kibaki Mwai NARC
85. Mukurweni Kagwe Mutahi NARC
86. Nyeri Town Muriithi Peter Gichohi NARC
87. Mwea Nderitu Alfred Mwangi NARC
88. Gichugu Karua Martha Wangari NARC
89. Ndia Githae Robinson Njeru NARC
90. Kerugoya Kutus Karaba Daniel Dickson NARC
91. Kangema Michuki John Njoroge NARC
92. Mathioya Kamotho John Joseph NARC
93. Kiharu Kembi Gitura NARC
94. Kigumo Mwangi Onesmus Kihara NARC
95. Maragwa Mbau Elias Peter NARC
96. Kandara Toro Joshua Ngugi NARC
97. Gatanga Kenneth Peter NARC
98. Gatundu South Kenyatta Uhuru Muigai KANU
99. Gatundu North Muiruri Patrick Kariuki KANU
100. Juja Gitau William Kabogo Sisi Kwa Sisi
101. Githunguri Magugu Arthur Kinyajui KANU
102. Kiambaa Karume James Njenga KANU
103. Kabete

Muite Kibugi

Safina
104. Limuru Kuria Simon Kanyingi KANU
105. Lari Kimathi James Viscount KANU
106. Turkana North Kiyong'a John Munyes NARC
107. Turkana Central Ethuro Ekwee David NARC
108. Turkana South Achuka Francis Igwaton KANU
109. Kacheliba Poghisio Samuel Losuron KANU
110. Kapenguria Moroto Samuel Chumel KANU
111. Sigor Rotino Philip Ruto KANU
112. Samburu West Lesirma Simeon Saimanga KANU
113. Samburu East Leshore Prisa Sammy KANU
114. Kwanza Wekesa Noah Mahalang'anga' NARC
115. Saboti Davis Nakitare NARC
116. Cherangany Kirwa Kipruto Rono NARC
117. Eldoret North Ruto William Samoei KANU
118. Eldoret East Kipchumba Joseph Lagat KANU
119. Eldoret South Koros David Kiptanui KANU
120. Marakwet East Kilimo Linah Jebii NARC
121. Marakwet West Sudi David Kiprono Sutter KANU
122. Keiyo North Chepkitony Lucas Kipkosgei KANU
123. Keiyo South Biwott Kiprono N. Kipyator KANU
124. Mosop Sambu John Kipkorir KANU
125. Aldai Choge Jim KANU
126. Emgwen Tarus Stephen Kipkiyeny NARC
127. Tinderet Kosgey Henry Kiprono KANU
128. Baringo East Kamama Asman Abongotum FORD P
129. Baringo North Boit Kiplumbei William KANU
130. Baringo Central Moi Gideon Kipsiele Towett KANU
131. Mogotio Korir Joseph Kipkapto KANU
132. Eldama Ravine Sirma Musa Cherutich KANU
133. Laikipia West Kariuki Godfrey Gitahi NARC
134. Laikipia East Kiunjuri Mwangi F. NARC
135. Naivasha Kihara Jayne Njeri Wanjiru NARC
136. Nakuru Town    
137. Kuresoi Cheboi Moses Kipkemboi KANU
138. Molo Mukiri Macharia NARC
139. Rongai Chelaite Alicen Jematia Ronoh NARC
140. Subukia Wamwere Koigi Wa NARC
141. Kilgoris Konchella Gideon Sitelu NARC
142. Narok North Ntimama William Rongora Ole NARC
143. Narok South Ntutu Stephen Kanyinke KANU
144. Kajiado North Saitoti George NARC
145. Kajiado Cenral Nkaisserry Kasaine Joseph KANU
146. Kajiado South Katoo Ole Metito NARC
147. Bomet Salat Nicholas Kiptoo Korir KANU
148. Chepalungu Koech John Kipsang Arap KANU
149. Sotik Kimeto Anthony Kipkosge KANU
150. Konoin Koech Sammy Cheruiyot KANU
151. Buret Sang Kipkorir Marisin KANU
152. Belgut Keter Charles Cheruiyot KANU
153. Ainamoi Arap Too Nondin Noah KANU
154. Kipkelion Rutto Dr. Sammy Kipkemoi KANU
155. Malava Soita Peter Shitanda NARC
156. Lugari Kibunguchy Enoch Wamalwa NARC
157. Mumias Osundwa Wycliff NARC
158. Matungu Were David Aoko NARC
159. Lurambi Kulundu Newton Wanjala NARC
160. Shinyalu Khamisi Yula Daniel NARC
161. Ikolomani Dr. Khalwale B. Bonny NARC
162. Butere Oparanya Wycliffe Ambetsa NARC
163. Khwisero Arungah Julius Odenyo NARC
164. Emuhaya Marende Kenneth Otiato NARC
165. Sabatia Akaranga Epainitous Moses NARC
166. Vihiga Ligale Andrew Ndooli NARC
167. Hamisi Munyasa George Khaniri NARC
168. Mt. Elgon Serut John Bomet KANU
169. Kimilili Kituyi Mukhisa Dr. NARC
170. Webuye Kombo Musikari Nazi NARC
171. Sirisia Wetang'ula Moses Masika NARC
172. Kanduyi Wamunyinyi Athanas Misiko Wafula NARC
173. Bumula Bifwoli Wakoli Sylvester NARC
174. Amagoro Ojaamongson Sospeters Odeke NARC
175. Nambale Okemo Chrysantus KANU
176. Butula Mango Christine Abungu NARC
177. Funyula Awori Arthur Moody NARC
178. Budalangi Wanjala Bitta Sauti Raphael NARC
179. Ugenya Ondiek S. A. Oluoch NARC
180. Alego Weya Samuel Arthur NARC
181. Gem Midiwo Washington Jakoyo NARC
182. Bondo Oginda Dr. Oburu NARC
183. Rarieda Tuju Raphael NARC
184. Kisumu Town East Sungu Eric Gor NARC
185. Kisumu Town West Ken Nyagundi NARC
186. Kisumu Rural Anyang' Nyong'o Peter NARC
187. Nyando Nyamunga Eric Opon NARC
188. Muhoroni Olweny Patrick Ayiecho NARC
189. Nyakach Odoyo Peter Ochieng NARC
190. Kasipul - Kabondo Owidi Peter Otieno NARC
191. Karachuonyo Awiti Adhu NARC
192. Rangwe Okundi Philip Okoth NARC
193. Ndhiwa Ojode Joshua Orwa NARC
193. Rongo Ochilo Mbogo Ayaeko NARC
195. Migori Owino Charles Oyugi NARC
196. Uriri Omamba Herman Odhiambo NARC
197. Nyatike Ochola-Ogur Tobias Orao NARC
198. Mbita Kajwang' G Gerald Otieno NARC
199. Gwassi Syongoh Zaddock Madiri NARC
200. Kuria Machage Wilfred Gisuka NARC
201. Bonchari Opore John Zebedeo Ford P
202. South Mugirango Magara James Omingo Ford P
203. Bomachoge Onyancha Joel Omagwa Ford P
204. Bobasi Manoti Stephen Kengere Ford P
205. Nyaribari Masaba Manduku Hezron Ford P
206. Nyaribari Chache Nyachae Simeon Ford P
207. Kitutu Chache Angwenyi Jimmy Nuru Ondieki Ford P
208. Kitutu Masaba Okioma Samson M. Nyangau Ford P
209. West Mugirango Obwocha Henry Onyancha Ford P
210. North Mugirango Borabu Masanya Godfrey Okeri Ford P
Summary
1 NARC 125*
2 KANU 64
3 FORD PEOPLE 14
4 SAFINA PARTY 2
5 FORD ASILI 2
6 SISI KWA SISI 2
7 SHIRIKISHO PARTY OF KENYA 1
TOTAL 209*
*
   

 

 



©2003 State House, Nairobi and Science and Engineering Research Center